Predjela po Montignacu
Juha od koktel rajčica
Raskošna crvena boja ove juhe održala se jer je rajčica protisnuta kroz grubo sito, a ne obrađena u mikseru, iz kojeg, zbog dodanog zraka, izlazi više narančasta nego crvena.
1. Zagrijte pećnicu na 250 OC (plin 9) ili što je jače moguće. Složite rajčice na pleh i prelijte ih s malo maslinova ulja. Pospite majčinom dušicom i češnjakom. Pecite u pećnici 8 minuta.
2. U međuvremenu zagríjte tešku tavu ili lonac za juhu na visokoj temperaturi. ulijte malo maslinova ulja pa dodajte celer, poriluk i luk. Lagano pirjajte nekoliko minuta poklopljeno, dok ne omekša, ali neka ne promijeni boju. Dodajte pire od rajčice i samo stapke bosiljka.
3. Dodajte nasjeckane rajčice sa sokom u posudu, a potom i sitne rajčice. Dolijte vodu ili temeljac, smanjite temperaturu i polako pirjajte 20 minuta.
4. Propasirajte juhu i odbacite kožu ili stapke. Vratite u posudu, dodajte soli prema ukusu i polako zagrijte.
5. Poslužite juhu vruću u zagrijanim zdjelicama. Pospite je nasjeckanim listovima bosiljka i zalijte s malo maslinova ulja.
Soupe au vin blanc
Vrlo je važno da ova juha ostane što je moguće bjelja pa ili pripravite vlastiti bijeli pileći temeljac bez mrkve ili kupite kvalitetan temeljac koji nije odveć žut i koji također, ako je moguće, ne sadrži mrkvu.
1. Ulijte maslinovo ulje u veliku tešku tavu na visokoj temperaturi. Dodajte luk kozjak, poklopite i pustite da se pírja nekoliko minuta dok ne omekša, ali neka ne promijeni boju. .
2. Dodajte gljive, vino i ocat. Neprestano miješajte dok se vino malo ne iskuha, a onda dodajte pileći temeljac i pustite da proključa.
3. Umiješajte mljevene bademe i pustite da ponovno zakuha. Neka se juha malo zgusne, a onda umiješajte vrhnje i pustite da opet provrije.
4. uklonite eventualnu pjenu, smanjite temperaturu i dodajte soli prema ukusu. Dodajte tarkanj i promiješajte.
5. Poslužite juhu vruću u zagrijanim zdjelicama.
Juha od patlidžana, bosiljka i graha cannellina
Nipošto ne škrtarite na svježem bosiljku i majčinoj dušici. Oni daju okus juhi i neutraliziraju težinu graha cannellina i patlidžana.
1. Ocijedite grah i isperite ga hladnom vodom. Stavite ga u lonac i prelijte hladnom vodom. Neka prokuha, a onda ga lagano kuhajte sat i pol. Ocijedite i stavite na stranu.
2. Zagrijte. pećnicu na 250 stupnjeva. Stavite patlidžane na pleh tako da presječena strana bude gore. Oštrim nožem zarežite meso cik- cak i posolite. Pospite s malo češnjaka, majčinom dušicom i zalijte polovicom maslinova ulja. Pecite u pećnici približno 16 minuta, dok ne poprimi zlatnu boju. Pustite da se ohladi, a onda ogulite kožu i bacite je. Patlidžane nasjeckajte na krupno i stavite na stranu.
3. Ostatak maslinova ulja ulijte u veliku posudu za kuhanje. Dodajte luk pa neka se pirja poklopljen nekoliko minuta, dok ne omekša, ali neka ne promijeni boju. Dodajte ostatak češnjaka, grah i listove bosiljka. Kad bosiljak uvene, dolijte vino i temeljac. Neka se lagano kuha 5 minuta kako bi imalo bolji okus.
4. Na kraju uzmite malo patlidžana i otprilike trećinu juhe te ih stavite u mikser. Neka u tome svakako bude i graha. Miksajte toliko da dobijete grubu pastu – time ćete zgusnuti juhu. Vratite u posudu i promiješajte.
5. Poslužite vruće u zagrijanim zdjelicama i odozgor pospite dodatnim svježim bosiljkom.
Juha od leće i slanine
Rustična, snažna juha, a vrlo ju je lako pripraviti. Jedino što uzima vremena jest namakanje slanutka, ali ako želite, upotrijebite slanutak iz konzerve. Nemojte slanutku dodavati sol dok se kuha – samo će mu koža postati tvrđa.
1. Ocijedite slanutak i isperite ga hladnom vodom. Stavite ga u lonac i prelijte hladnom vodom. Neka zakuha, a potom neka se lagano kuha jedan i pol sat. Ocijedite i stavite na stranu.
2. Ulijte maslinovo ulje u velik, težak lonac na visokoj temperaturi. Dodajte komadiće slanine i pržite ih dok ne poprime smeđu boju, a onda dodajte poriluk, luk, celer, mrkvu i majčinu dušicu pa pustite da se poklopljeno pirja nekoliko minuta kako bi omekšalo.
3. Dodajte leću i ocijeđen slanutak. Prelijte vodom i pustite da se lagano kuha 45 minuta, dok ne bude skuhano.
4. Mikserom ugrubo usitnite juhu, a onda posolite prema ukusu. Vratite u lonac i zagrijte.
5. Poslužite vruću juhu u zagrijanim zdjelicama.
Salata od piletine s preljevom od senfa
Svježa zelena salata koja je temelj ove salate dobro se slaže s kremastom piletinom, a senf se izvrsno slaže s limunom. Ako ne možete naći salatu “Little Gem”, izaberite drugu vrstu kristalke.
1. Zagrijte pećnicu na 150 stupnjeva (plin 2). Prelijte pileća prsa s malo maslinova ulja i blago posolite. Stavite na pleh i pecite u pećnici 12 minuta. Okrenite prsa i pecite s druge strane još 4 – 8 minuta, dok ne budu pečena. Stavite na stranu da se hlade 15 20 minuta.
2. Nasjeckajte ohlađenu piletinu u prutiće i stavite u zdjelu s mrkvom i celerom.
3. Dodajte majonezu i senf pa promiješajte.
4. Na 4 tanjura stavite nekoliko listova zelene salate. Podijelite pileću salatu na četiri jednaka dijela pa ih žlicom stavite na tanjure.
5. Svaku porciju prelijte preljevom i poslužite.
Salata od poriluka i šparoga
Ova je salata savršena za jesen, s okusom poriluka, patlidžana í artičoka pojačanim svježim začinskim biljem i bučinim l sjemenkama. Ako ne uspijete naći bučino ulje, jednostavno dodajte još maslinova.
1. Ulijte malo maslinova ulja u tavu na Visokoj temperaturi. Pirjajte šparoge 3-4 minute ili dok malo ne potamne. Neka tava bude poklopljena, ali često okrećite šparoge. Izvadite iz tave i pustite neka se ohlade.
2. Začinite patlidžan s malo morske soli i prelijte s malo maslinova ulja (pazite da ne nalijete previše). Stavite u tavu i pirjajte na Visokoj temperaturi 16 minuta ili dok ne poprimi tamnu boju; često okrećite. Izvadite iz tave i pustite da se hladi.
3. Sad stavite poriluk u istu tavu i dodajte malo maslinova ulja. Posolite morskom soli prema ukusu, poklopite i pustite da se pirja 3-4 minute ili dok malo ne poprimi boju. Izvadite iz tave i pustite da se ohladi u cjediljki.
4. Kad se sve povrće dobro ohladilo, nasjeckajte šparoge da budu malo kraće. Stavite ih u veliku zdjelu s porilukom, patlidžanom i četvrtinama srca artičoka.
5. Pospite vlascem, krasuljicom i bučinim sjemenkama. Dolijte malo bučina ulja, a onda dodajte fetu. Miješajte tako da ukosite zdjelu na jednu pa na drugu stranu – ne miješajte drukčije jer će se sve raspasti, osobito patlidžan i feta.
6 Poslužite na sobnoj temperaturi. (Salata je najbolja ako se posluži odmah.)
Salata od mahuna, artičoka i radiča
Ovu je salatu, bogatu okusima Sredozemlja, lako pripraviti i još lakše pojesti. Svakako rabite najkvalitetnije sastojke koje možete naći – tako će okus doći do punog izražaja.
1. Prelijte svježe artičoke maslinovim uljem. U duboku tavu stavite 1,2 – 1,7 l vode, malo soli i limunov sok. Neka prokuha. Dodajte artičoke, poklopite, smanjite temperaturu i pustite da se lagano kuha 16 – 18 minuta ili dok artičoke ne omekšaju. Izvadite iz vode žlicom za cijeđenje i pustite da se ohladi. Žlicom izvadite tvrde unutarnje listove.
2. Stavite mahune u čist lonac, prelijte vodom i dodajte malo soli te kuhajte 2 minute. Maknite lonac s vatre i mahune prebacite u cjediljku, osvježite ih hladom vodom i pustite da se dobro ocijede.
3. U velikoj zdjeli pomiješajte mahune, svježe i konzervirane artičoke, luk kozjak i masline i stavite na stranu.
4. Za preljev od limuna, dobro promiješajte sve sastojke. Dodajte povrću samo onoliko preljeva koliko je potrebno da budu lagano prekrivene i oprezno miješajte tako da jedanput preokrenete zdjelu i vratite je u normalan položaj. Nemojte miješati žlicom- ili slično. (Ostatak preljeva možete spremiti u staklenki s poklopcem u hladnjaku – trajat će do 4 tjedna.)
5. Potom dodajte radič i opet blago promiješajte okretanjem zdjele. Pospite parmezanom i poslužite.
Miješana salata
Orahovo ulje daje osobit okus i miris ovoj salati. Uzmite najbolje koje možete naći – po mogućnosti libanonsko. Obično se prodaje u boljim trgovinama. Nemojte kupiti ono koje se često prodaje u trgovinama zdrave hrane jer nema okusa;
1. Zagrijte pećnicu na 125 stupnjeva (plin 9). Stavite režnjeve slanine na pleh i zagrijte je nekoliko minuta dok ponovno ne postane hrskava, a onda pustite da se ocijedi na papirnatom ubrusu. (Ako želite da režnjevi budu što ravniji, stavite na slaninu drugi pleh dok se peče.)
2. U međuvremenu ispržite komadiće slanine u tavi na visokoj temperaturi. Također stavite na papirnati ubrus da se ocijedi.
3. Stavite sitne rajčice u cjediljku i posolite morskom soli. Ostavite u Cjediljki kako bi se suvišan sok ocijedio.
4. Za jednostavan preljev s orahovim uljem stavite sve sastojke u staklenku i dobro protresite. (Ako vam ostane, možete ga čuvati u hladnjaku do 4 tjedna.)
5. U velikoj zdjeli oprezno promiješajte slaninu, rajčicu, sir, mahune i masline. Prelijte s malo preljeva od orahova ulja. LI drugoj zdjeli prelijte zelenu salatu s malo preljeva. Posolite i popaprite po ukusu.
6. Pri posluživanju naizmjence stavljajte sloj mješavine sa slaninom i sloj zelene salate u zdjelice ili na tanjure.
Salata od boba i tunja
Sušenje začinskog bilja u pećnici bolje će dovesti do izražaja njihov okus nego da kupite suhe začine u trgovini. Možete rabiti svjež ili konzervirani bob, ovisno o dobu godine i vremenu koje imate na raspolaganju.
1. U suhoj tavi nekoliko minuta pecite kim, sjeme korijandra i komorača i listiće čilija na srednjoj temperaturi, dok začini ne puste miris. Sameljite u prah u mlincu za kavu ili u avanu.
2. Ulijte malo ulja u tavu na srednjoj temperaturi pa lagano pirjajte češnjak nekoliko minuta da oslobodi okus. Dodajte mljevene začine pa dolijte vinski ocat. Sve prebacite u zdjelu od nehrđajućeg čelika i pustite da se posve ohladi. (Možete ovaj dio obaviti, a onda nastaviti neposredno prije nego što namjeravate poslužiti salatu.)
3. Stavite sitne rajčice u cjediljku i posolite morskom solju. Pustite da se ocijedi suvišan sok, a onda istresite sjemenke. (Taj korak možete preskočiti ako želite.)
4. Stavite bob, papriku, crveni luk, mahune, čili papriku, bosiljak i metvicu u zdjelu. Dodajte tunj i oprezno promiješajte.
5. Prelijte mješavinom octa i začina pa posolite prema ukusu i prelijte maslinovim uljem. Dodajte sitne rajčice i oprezno promiješajte. Poslužite u velikoj zdjeli.
Salata od kozjeg sira
Pečene paprike, kozji sir i radič – sve to začinjeno jednostavnim preljevom od limuna i osvježeno začinima – daje laku, ali zasitnu salatu savršenu za proljetni ili ljetni objed.
1. Pustite mahune da se odmrzavaju jedan sat, onda ih očistite i stavite u veliku zdjelu
2. Zagrijte pećnicu na 240 stupnjeva (plin 9). Odsijecite peteljke paprika i stavite ih cijele na pleh. Posolite i prelijte maslinovim uljem. Pecite u pećnici 10 minuta ili dok ne potamne i na površini se pojave mjehurići. Izvadite ih iz pećnice, ali pećnicu nemojte isključiti. Neka se paprike hlade 20 minuta, a onda ih ogulite i bacite kožu (navucite plastične rukavice ako su još vruće). Presijecite paprike popola, izvadite sjemenke pa ih nasíjecite na uske pruge. Stavite ih u istu zdjelu u kojoj su mahune.
3. Blanširajte rajčice: stavite ih na 20 sekundi u kipuću slanu vodu, s. potom prebacite u zdjelu hladne vode. Ogulite ih i bacite kožu, rajčice nasijecite na četvrtine, odbacite koštice, potom rajčice nasijecite na uske pruge pa ih dodajte mješavini s paprikama i mahunama.
4. Dobro promiješajte 6 žlica maslinova ulja, sol, bosiljak, metvicu i limunov sok. Taj preljev dodajte u zdjelu zajedno s radičem i blago protresite.
5. Stavite kozji sir na pleh i dobro ga zagrijte u pećnici 1 minutu. Potom njime pospite salatu i odmah poslužite.