Recepti s limunom
Moderna se kuhinja više ne može zamisliti bez limuna. Za vas smo ovdje prikupili posebne recepte, kod kojih se jedinstvena svojstva limuna idealno dopunjavaju s drugim sastojcima i po zdravstvenim – i, naravno, – lukolovskim aspektima. Uživajte na malo drukčiji način i djelujte u isto vrijeme na svoje zdravlje!
Sladiti i začinjavati aromom limuna
Šećer s limunom
Sastojci: suha korica od 3 limuna, 200 grama šećera
Priprema: Naribajte sušene korice na ribežu (npr. na ribežu za muškatni oraščić) u fini prašak i pomiješajte ga sa’ šećerom. Limunova korica mora biti dobro osušena, jer će se inače prašak slijepiti.
Šećer s limunom, obogaćen vrijednim pektinima korice, dobar je za zaslađivanje voćnih salata ili ostalih jela s voćem, slatkiša, müsla ili čaja.
Papar s limunom
Sastojci: sušena korica od 2 mala limuna, 50 grama crnog papra
Priprema: Naribajte limunovu koricu na ribežu u fini prašak i pomiješajte ga s paprom. Limunova korica mora biti potpuno suha, jer bi se inače mogle stvoriti grudice u papru. Papar s limunom dobar je za začinjavanje jela koja se inače začinjaju crnim paprom, a daje im još dodatni limunast okus.
Limunovo ulje
Sastojci: 3 limuna, 3/4 litre maslinovog ulja, 8 česna češnjaka
Priprema: Ogulite limune. Pripazite pritom da na korici ne ostane bijela kožica. Stavite koricu narezanu na tanke rezance u tavicu s mnogo maslinovog ulja, tako da urone u ulje. Zagrijte ulje i ostavite rezance da se peku u ulju na slaboj temperaturi oko 5 minuta. Odmaknite tavicu s vatre i pustite da se ohladi.
U međuvremenu možete oguliti češnjak. Ulijte ostatak maslinovog ulja u staklenku koja se može zatvoriti, npr. u staklenku za zimnicu. Ohlađeno ulje s koricama iz tavice i češnjak stavite u staklenku. Ostavite ulje da stoji tako dva tjedna i onda je spremno za upotrebu.
Poslije otvaranja smjesu ulja najbolje je čuvati u hladnjaku. Limunovo ulje sa svojom osobitom limunskom aromom izvrsno je za pripremu finih salata, za pečenje i kao osnova za marinade.
Savjet Ako umjesto maslinovog ulja upotrijebite čičkovo ulje ine koristite češnjak, onda takvo limunovo ulje možete koristiti i za pečenje torti ili suhih kolačića.
Ocat s limunom
Sastojci: 4 limuna, 3/4 litre jabučnog octa
Priprema: Ogulite limune, ali tako da donje bijele kožice ne bude na korici. Iscijedite sok i stavite zajedno
s koricom u litrenu staklenku za zimnicu. Zagrijte jabučni ocat na 50 do 60 °C i ulijte ga u staklenku na limunove korice i sok.
Zatvorite staklenku i dobro je protresite te ostavite da na sobnoj temperaturi stoji dva tjedna. Za to bi vrijeme staklenku svaki drugi dan trebalo jednom protresti. Poslije dva tjedna takav ocat s limunom procijedite kroz gusto cjedilo.
Ocat s limunom izvrstan je za začinjanje svježih salata i kao podloga za marinade, npr. za pripremu ribe.
Dodatne obavijesti
U octu s limunom nalaze se i vitamini, mineralne tvari i elementi u tragovima iz jabučnoga octa. To su, između ostaloga, razni vitamini B-skupine, vitamin E, Vitamin A i beta-karoten, kalcij, kalij, natrij, magnezij, fosfor, željezo, silicij, bakar i za zdravlje zuba veoma važan flour.
Salatni preljevi, namazi i marinade
Preljev s limunom za voćnu salatu
Sastojci: 6 limuna, 3 žlice ulja strička (Carduus)
ili pšeničnih klica, 2 žličice šećera, malo soli
Priprema: Istisnite limune i dobro promiješajte sok s ostalim sastojcima. Ovaj preljev odličan je kao prilog za sve voćne salate.
Namaz od limuna i jaja
Sastojci: 5 limuna, 150 g maslaca, 2 žlice svijetlog meda,
200 g šećera, 4 jaja, 1 žumance
Priprema: Naribajte limunove korice, istisnite sok i sve zajedno pomiješajte. Otopite maslac na minimalnoj
temperaturi, tako da se počne pretvarati u tekućinu.
Umiješajte med i šećer i pustite da se sve potpuno otopi. Umutite 4 jaja da nastane kremasta smjesa. Umiješajte je sa žumancem i smjesom soka u otopljeni maslac. Ostavite sve na niskoj temperaturi uz neprestano miješanje da se stisne kao marmelada. Poslije hlađenja na sobnu temperaturu kremom možete napuniti staklenke koje se daju zatvoriti. Ovo je zdrav i ukusan namaz za peciva, kruh,
tost ili suhe kolačice.
Pikantni maslac s limunom
Sast0jci:15O g maslaca, 2 limuna, malo sitno nasjeckanog peršinova lista, malo crnog papra
Priprema: Zagrijte maslac tako da omekša, ali da se ne počne topiti. Umiješajte sok svježe istisnutih limuna, peršin i papar. Ulijte maslac u posudice za led i ostavite da se stisne u hladnjaku.
Pikantni maslac s limunom dobar je kao prilog uz ribu, meso i jela s povrćem, ali i kao namaz za tost.
Azijska marinada s limunom
Sastojci: 2 limuna, 2 česna češnjaka, 50 ml tamnog sojinog umaka, na vrhu noža đumbirovog praška, 20 ml suncokretovog ulja ili ulja pšeničnih klica, 1/3 l suhog bijelog vina, 1 žličica smeđeg šećera
Priprema: Istisnite oba limuna. Očistite češnjak i zgnječite ga. Pomiješajte limunov sok i češnjak s ostalim sastojcima miješajte tako dugo dok se šećer potpuno ne otopi. Ovakvu marinadu s limunom možete koristiti za pripremu svih vrsta riba. Ribu ostavite da u njoj stoji najmanje sat i pol.
Marinada s limunom za jela s roštilja
Sastojci: 2 limuna, 1/4 litre maslinovog ulja, 1 žlica jabučnog octa, 1 žličica smeđeg šećera, 3 česna češnjaka, 1 žličica senfa (ovisno 0 ukusu slatkog ili jakog), malo soli
Priprema: Istisnite limune i dodajte njihov sok u maslinovo ulje. U smjesu dodajte još jabučni ocat i šećer. Očistite češnjak, zgnječite ga i dodajte u smjesu. Začinite senfom i solju.
Stavite goveđe ili pileće meso prije pečenja na roštilju u marinadu. Ona će mesu podariti ne samo fin okus, nego će I neutralizirati tvari koje izazivaju rak, a koje se mogu oslobađati kod pečenja na roštilju.
Limun člnl pečenje zdravim
Kako god jelo s roštilja bilo ukusno, ono nije uvijek bezopasno. Zbog utjecaja topline kod pečenja govedine ili piletine na roštilju iz obično bezopasnih tvari mogu se stvoriti heterociklični amini, koji djeluju na pojavu raka. Američki znanstvenici utvrdili su da se stvaranje tih tvari može spriječiti ako se meso prije pečenja na roštilju stavi u marinadu s limunom. Dovoljno je samo nekoliko sekundi i kod govedine će se stvoriti samo desetina, a kod piletine tek stotina količine heterocikličnih amina, koji bi nastali bez stavljanja mesa u marinadu.
Glavna jela s limunom
Pileća juha s limunom (za 4 osobe)
Sastojci: 2 limuna, 1 l pileće juhe, 80 g riže, 2 jaja
Priprema: Naribajte koricu jednog limuna i istisnite ga.
Ogulite drugi limun i narežite ga na što tanje ploške.
U zavrelu juhu dodajte rižu i ostavite da se kuha dok
ne omekša.
Izmiješajte za to vrijeme u velikoj posudi jaja i dodajte limunov sok. Umíješajte pjenjačom polovicu vruće juhe u ovu smjesu. Onda je prelijte natrag u lonac s ostatkom juhe I rižom. Dodajte naribane korice. Još jednom sve zakuhajte, stavite u tanjure i poslužite ukrašeno tankim ploškama limuna na površini.
Piletina s limunom (za 4 osobe)
Sastojci: 1 pile, 2 žlice maslaca, 2 žlice maslinovog ulja,
6 česna češnjaka, 6 limuna, 1 žličica origana, 1 luk,
1 šalica kokošje juhe, papar, sol, 250 g cijelih malih šampinjona
Priprema: Operite, osušite i razrežite pile na četiri dijela.
Zagrijte malac i maslinovo ulje u velikoj tavi. Razrežite češnjak na četiri dijela i popecite da posmeđi.
Dodajte piletinu i pecite je sa svih strana dok se ne pokažu prvi znakovi smeđe boje.
Istisnite limun. Pomiješajte sok s origanom i prelijte time meso. Poklopite tavícu i ostavite sve da se pirja 15 minuta.
Prelijte meso juhom. Narežite luk na kolutove i dodajte ih mesu. Začinite sve solju i paprom. Poklopite tavu i pustite da se meso kuha još 5 minuta. Dodajte šampinjone. Kad je meso gotovo i mekano, možete ga poslužiti s rižom, kroketima ili krumpirom.
Slastice
Palačinke s limunom (za 4 osobe)
Sastojci: 2 jaja, 3 limuna, 180 g brašna, 80 ml vode, 1 žlica suncokretovog ulja ili ulja pšeničnih klica, 1 žličica šećera, 1 žličica naribane limunove korice, na vrhu noža soli, mast ili ulje za pečenje
Priprema:
Umutite jaja u velikoj posudi. Istisnite limune.. Umiješajte u jaja jedno za drugim limunov sok, brašno, vodu, ulje, šećer, limunovu koricu i sol, da nastane glatko tijesto. Zagrijte malo masti ili ulja u tavici ispecite palačinke. Za svaku palačinku trebate 2 žlice tijesta.
Za nadjev dobre su kiselkaste marmelade od naranče ili kisele Višnje. Ili uživajte u čistoj svježini limuna i poslužite palačinke samo lagano posute šećerom u prahu.
Kolačići s limunom
Sastojci: 1 limun, 1 jaje, 150 ml ulja strička,
50 grama šećera, 350 grama brašna
Priprema: Naribajte limunovu koricu, istisnite sok i sve zajedno pomiješajte s jajem, uljem i šećerom u velikoj posudi.
Dodavajte tada postupno brašno, tako da ne nastanu grudice. Položite tijesto na papir za pečenje kolača i napravite iz njega valjak debljine šake. Zamotajte ga u papir i držite 4 sata u hladnjaku. Onda narežite na 1/2 centimetra debele ploške i poslažite ih na lim za pečenje kolača. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 180 °C tako dugo dok ne potamne, a to je oko 10 do 15 minuta. Poslije hlađenja, kolačiće s limunom možete poslužiti kao lagani desert, s kavom ili kao hrskave i zdrave grickalice.
Slatko od limuna (za 4 osobe)
Sastojci: 50 g crvene želatine, 120 g šećera, 1/4 litre vode
3 žlice svježe istisnutog limunovog soka, 750 g limuna
narezanog na kockice
Priprema: Ostavite želatinu i limun da se 5 minuta kuhaju u vodi, potom neka se ohlade pa umiješajte limunov sok. Razdvojite kockice limuna i prelijte preko toga želatinu od limuna.
Sorbet od limuna (za 4 osobe)
Sastojci: 1/2 litre vode, 180 g šećera, 1 žlica ribane limunove korice, 1/4 litre svježe istisnutog soka od limuna, 2 bjelanca
Priprema: Ulijte 1/4 litre vode sa šećerom i ribanom limunovom koricom u lonac i kuhajte sve na laganoj
temperaturi 15 minuta. Umiješajte poslije hlađenja ostatak vode i limunov sok.
Poklopite i ostavite 45 minuta u hladnjaku. Istucíte bjelanca u čvrsti snijeg i umiješajte u ohlađenu smjesu;
Držite sorbet do posluživanja još 2 sata u zamrzivaču, pri čemu ga svakih pola sata jednom dobro promiješajte.
Domaći sladoled od limuna
Sastojci: 1/4 l vode, IOO g šećera u prahu, 3 žlice svijetlog meda, sok i korice od 6 limuna, 5 grančica metvice
Priprema: Zakuhajte vodu. Stavite šećer u prahu i med u lonac i ulijevajte uz stalno miješanje kipuću vodu, dok se sve potpuno ne otopi. Dodajte, stalno miješajući, limunov sok i naribane korice. Napunite smjesom staklenu ili porculansku šalicu i stavite u zamrzivač, da se mješavina lagano zamrzne.
Potom izvadite, dobro promiješajte i ostavite da se zamrzne do í stanja sladoleda. Poslužite ukrašeno listićima metvice.
Krema od limuna (za 4 osobe)
Sastojci: 5 limuna, 6 listova bijele želatine, 4 žlice vruće vode, 100 g šećera, 2 žumanca, 250 g slatkog vrhnja
Priprema: Naribajte najprije limunovu koricu i nakon toga istisnite sve limune. Otopite želatinu u vodi.
Zagrijte limunov sok u posudi, umiješajte naribanu limunovu koricu i šećer i pustite da se potpuno otopi. Ulijte limunov sok u posudu za miksanje, dodajte žumanca i pjenasto umutite pjenjačom ili mikserom. Procijedite želatinu kroz cjedilo i umiješajte je u smjesu limuna i jaja. Na kraju umutite vrhnje i umiješajte ga u smjesu. Ostavite kremu da se u hladnjaku dobro ohladi prije posluživanja.
Marmelada od limuna
Sastojci (za 1 veću staklenku marmelade): 4 srednja do velika kemijski netretirana limuna, 300 ml vode, 125 g šećera, 125 g šećera za želiranje
Priprema: Operite ili iščetkajte limune pod toplom tekućom vodom. Narežite ih na tanke ploškice i odstranite im koštice. Narežite ploškice na komadiće i stavite ih s vodom u lonac. Pustite da voda zakuha i ostavite da se kuha dok limunove korice posve ne omekšaju.
Maknite sa štednjaka i umiješajte šećer i šećer za želira-nje; Stavite potom lonac opet na vatru i neka se kuha na niskoj temperaturi 10 do 15 minuta lagano vrijući, dok se malo ne zgusne.
Izlijte još vruću marmeladu u čiste staklenke. Stavite poklopac ili neki drugi’ pokrov, ostavite da se marmelada hladi jedan sat i čuvajte je u hladnjaku. Jedete li ovu marmeladu svakodnevno za doručak na kruhu ili s pecivom, opskrbit će vas hranjivim tvarima iz voća i pektinom iz limunove korice.
Vrući napici i ljekoviti čajevi
Čaj od vlaske s limunom
Sastojci: 2 žličice suhe vlaske, 1/4 l vode, 1 žlica svježe istisnutog limunovog soka, med po želji
Priprema: Prelijte vlasku vrućom vodom. Ostavite čaj da stoji 10 minuta, ocijedite ga i dodajte mu sok od limuna.
Ako ne volite nezaslađen čaj, možete dodati med.
Takav se čaj osobito dobrim pokazao kao lijek kod želučanih i crijevnih tegoba, temperature, slabog teka i uzrujanosti.
Pijte kod takvih tegoba preko dana 3 šalice ovog čaja polako i u malim gutljajima.
Čaj od matičnjaka s limunom
Sastojci: 1/4 l vode, vrhom puna žlica listića matičnjaka (iz ljekarne, prodavaonice zdrave hrane, čajoteke ili biljne ljekarne), 2 žlice svježe istisnutog limunovog soka.
Osvježavajući napici
Ledeni čaj od limuna (za 4 osobe)
Sastojci: 3 žlice crnog čaja, 2 žlice čaja od metvice, 1 lvode, 150 g šećera (ili više po ukusu), 6 limuna, 4 kuglice sladoleda od limuna (kako da ga sami napravite )
Priprema: Pomiješajte obje vrste čaja i prelijte ih vrućom vodom. Ostavite da stoji 4 minute, a onda procijedite.
Stavite šećer i miješajte dok se posve ne otopi. Čaj neka se hladi najmanje 2 sata u hladnjaku. Nakon toga možete ga poslužiti kao ljetno osvježenje u velikim čašama s kuglicom sladoleda od limuna.
Mlaćenica s limunom (za 4 osobe)
Sastojci: 5 žumanaca, 50 g šećera, 2 limuna, 250 g mlaćenice
Priprema: Stavite žumanca u posudu i umiješajte šećer, tako da se potpuno otopi. Istisnite limune. Umiješajte smjesu jaja i šećera s limunovím sokom u mlaćenicu i sve dobro protresite. Ostavite da se ohladi u hladnjaku.
Poslužiti je najbolje za vrućeg ljetnog popodneva. Mlaćenica osvježava, zdrava je i zamjenjuje manji obrok.
Osvježenje od limuna za jutro
Sastojci (za 2 osobe): 1/4 I svježe istisnutog limunovog soka, jaje, 50 ml mlijeka, 2 žličice šećera, I žlica svijetlog meda, com-flakes za ukras
Priprema: Stavite sve sastojke (osim corn-flakesa) u električni mikser i na velikoj brzini kratko promiješajte, dok napitak ne bude lagano kremast. Stavite u čaše i ukrasite rastrganim corn-flakesima. Tako ćete sigurno osnaženi kročiti u nov dan!
Alkoholna pića s limunom
Bloody citrus (za 4 osobe)
Sastojci: 1/2 l soka 0d rajčice, 1/4 l svježe istisnutog limunovog soka, 1/7 l votke, 2 žličice umaka Worcester, 2 žličice tabasca, kockice leda, crni papar iz mlinca
Priprema: Pomiješajte sve sastojke – osim leda i papra.
Stavite koktel u čaše, dodajte kockice leda i sameljite na kraju preko svega malo papra.
Liker od limuna
Sastojci: 4 limuna, 2 žlice svijetlog meda, 1 l vode,
3/4 l votke ili rakije (40%-tne), 200 g šećera
Priprema: Ogulite limune tako da na njima ne ostane nimalo donje bijele kožice i izmiksajte ih zajedno s medom u kremu. Pomiješajte 3/4 litre vode s votkom ili rakijom, dodajte limunsku masu i ostavite sve da stoji preko noći.
Sljedećeg dana prokuhajte 1/4 litre vode sa šećerom i ostavite
Liker ulijte u boce i ostavite da stoji 8 do 10 dana na hladnu mjestu, a svaki ga dan jednom dobro protresite. Procijedite liker kroz gusto cjedilo ili lanenu krpu i ponovno ga stavite u
čiste boce.
Liker od jaja s limunom
Sastojci: 8 žumanaca, 400 g šećera, 12 limuna, 1 štapić vanilije, 1/2 l ruma (54%-tnog), oko 1/4 l mlijeka
Priprema: Stavite žumanca i šećer u mikser i pjenasto umutite. Istisnite limun i ulijte sok u smjesu. Prepolovite vaniliju, izvadite jezgru i umiješate sve u smjesu. Dodajte rum i toliko mlijeka da liker ne postane previše tekuć.
Limun u domaćinstvu
- Voćna salata će potamnjeti ako se ostavi stajati na zraku, ali i u hladnjaku. Prelijete li je Iimunovim sokom, satima će zadržati svjež izgled.
- Riba se Iako raspada kad se peče. Uroni li se prije pečenja u limunov sok ili se njime premaže, ostat će cijela. Oprez: ako riba ostane predugo u Iimunovom soku, meso će se pri pečenju stisnuti.
- Meso duže ostaje svježe ako se – u hladnjaku – drži u smjesi od 1/2 litre ulja sa sokom jednog limuna.
- Ako marmeladi kod ukuhavanja dodate sok jednog limuna,brže će se želirati.
- Prhko tijesto bit će bitno podatnije ako se kod pripreme jajima doda I žlica limunovog soka.
- Snijeg od bjelanaca bit će čvršći ako prije tučenja dodate 1 žličicu limunovog soka.
- Neugodan miris na rukama poslije kuhanja, npr. zbog dodirivanja češnjaka ili luka, odmah će nestati ako ruke natrljate Iimunovim sokom.
- Odlično sredstvo za čišćenje u domaćinstvu je sok od limuna umiješan sa 10 kapi limunovog ulja u I litru vode.
- Tvrdokorni kamenac na posuđu otapa se ako se preko noći natopi Iimunovim sokom. lsto vrijedi i za kamenac na sanitarijama i armaturama ako se češće poliju Iimunovim sokom.
- Mrlje od tinte nestaju ako se odmah natope Iimunovim
- Čak i mrlje od crvenog vina i hrđe lakše izlaze iz tkanine ako se prije pranja natope s malo limunovog soka.
- Komadić vate natopljen sa 25 kapi limunovog ulja rastjerivat će moljce s rublja.
- Voda za zalijevanje cvijeća bit će mekša ako se na litru vode doda na rezance narezana korica l limuna i ostavi stajati 2 dana.
- Mrlje nastale od prevrućeg glačala nestat će ako se natope Iimunovim sokom i onda isperu. Tako se mogu ukloniti i mrlje od borovnica ili malina.